Soczewki toryczne wciąż budzą sporo pytań. Kiedy właściwie powinno się po nie sięgnąć? Jakie wady wzroku można korygować z pomocą szkieł kontaktowych torycznych? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Czym są soczewki toryczne?
Soczewki toryczne nazywane również soczewkami cylindrycznymi, to specjalny typ szkieł kontaktowych, które mają określony kształt. Tradycyjne soczewki mają powierzchnię sferyczną, które wyglądem przypominają przeciętą wzdłuż kulę. Z kolei soczewki toryczneswoim kształtem przypominają wzdłuż obwarzanek i taka figura nosi nazwę torus, któremu soczewki zawdzięczają swoją nazwę. Taki kształt sprawia, że wartości mocy refrakcyjnej lub mocy skupiającej soczewki są różne nie tylko w przekroju pionowym, ale i poziomym soczewki. Moc refrakcyjna może też stopniowo maleć lub wzrastać w zależności od obszaru soczewki.
Jakie wady wzroku można skorygować soczewkami torycznymi?
Soczewki toryczne mogą nosić tylko osoby, którym przepisze je specjalista posiadający odpowiednią wiedzę oraz umiejętność doboru tego typu produktów. Najczęściej decyduje się na taki krok, gdy wykryje u swoich pacjentów pewne wady wzroku. Przede wszystkim mowa tutaj o astygmatyzmie, ponieważ za pomocą takich soczewek, można go korygować. Astygmatyzm najczęściej dosięga osób, u których krzywizna rogówki jest nierównomierna, przez co jej kształt bardziej przypomina owal niż kulę.
Z tego powodu promienie, które wpadają do oka, nie są skupiane w jednym punkcie, więc osoba zmagająca się z astygmatyzmem widzi niewyraźnie zarówno z bliska, jak i z daleka. Jednak to nie wszystko, ponieważ toryczne soczewki kontaktowe służą też do korekcji innych wad wzroku, w tym na przykład zaćmy. To bardzo poważna choroba oczu, ponieważ zaćma może prowadzić do ślepoty i za jej przyczynę podaje się zmętnienie soczewki oka.
Co więcej, soczewka toryczna będzie to doskonałym wyborem dla tych, którzy jednocześnie chorują na zaćmę i astygmatyzm. W takich przypadkach zalecana jest operacja zaćmy, która polega na usunięciu powstałych zmian chorobowych oraz wszczepieniu nowej, sztucznej soczewki. Kiedy pacjent choruje na zaćmę i jest astygmatykiem, to specjaliści zalecają wieloogniskowe soczewki toryczne, ponieważ ich zaawansowana technologia pozwala zwalczyć obie wady wzroku. Przekłada się to nie tylko na dobre widzenie z bliska, ale również z pośrednich, czy dalszych odległości.
Więcej informacji na ten temat można dowiedzieć się na stronie Mojepierwszesoczewki.pl.