home Porady Jak zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii A?

Jak zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii A?

Myślisz o wyrobieniu prawa jazdy kategorii A? Nie wiesz, z jakimi formalnościami będziesz musiał się zmierzyć? Możliwe, że nasz tekst dostarczy Ci przydatnych wskazówek, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Prawo jazdy kategorii A – jakie uprawnienia nam daje?

Prawo jazdy kategorii A uprawnia do kierowania motocyklem. Oznacza to, że każdy, kto postanowi wyrobić właśnie taką kategorię, zapewni sobie prawo do prowadzenia każdym motocyklem, w tym również do prowadzenia pojazdów z kategorii AM. Warto też wspomnieć, że prawo jazdy a pozwala także na prowadzenie zespołu wymienionych pojazdów połączonych przyczepą, ale wyłącznie na terytorium naszego kraju. Aby jednak ubiegać się o prawo jazdy kategorii A, potrzeba nie tylko chęci, ale również odpowiedniego wieku, czy dopełnienia formalności.

Kto może zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii A?

O tym, kto może ubiegać się o prawo jazdy kategorii A mówi ustawa o kierujących pojazdach. Zgodnie z jej zapisami próg wiekowy do uzyskania tego typu uprawnień wynosi 24 lata. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wsiąść na motocykl nieco wcześniej, ale osoby zainteresowane będą musiały zadowolić się mniejszymi maszynami. Na przykład kategoria A2 daje prawo do kierowania motocyklem, którego moc nie przekracza 35 kW, czy motocyklem trójkołowym i o takie prawo jazdy można ubiegać się już po ukończeniu osiemnastego roku życia.

Jak zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii A?

Przede wszystkim musimy zacząć od zdobycia Profilu Kandydata na Kierowcę, ponieważ bez niego nie będziemy mogli ani odbyć kursu, ani też przystąpić do egzaminu. Żeby dostać numer PKK musimy udać się do miejskiego wydziału komunikacji i tam dopełnić formalności. Samo uzyskanie numeru PKK jest bezpłatne, ale do jego wyrobienia potrzeba badań lekarskich oraz zdjęcia nie starszego niż 6 miesięcy.

Następnie nie pozostaje nam nic innego, jak zapisać się na sam kurs. Do swojej dyspozycji mamy wiele szkół jazdy, ale oczywiście wybór tej odpowiedniej nigdy nie powinien być przypadkowy, ponieważ mamy do czynienia z bardzo zróżnicowaną jakością usług. Jeśli zatem zależy nam na szybkim zdobyciu potrzebnej wiedzy do zdania egzaminu na prawo jazdy kategorii A, to lepiej mieć to na uwadze i zawsze stawiać na najlepsze szkoły jazdy.

Godne uwagi punkty poznamy po bogatym stażu na rynku, czy doświadczonych instruktorach. Poza tym najlepsze szkoły jazdy cieszą się nienaganną opinią wśród kursantów, więc w razie wątpliwości zawsze możemy zebrać trochę informacji.